O trestnej činnosti prokurátorov, či sudcov sa donedávna nehovorilo. Médiá sa z času na čas zmienili o neštandardnom rozhodnutí prokurátora, či sudcu, avšak v zásade ich nikto nekomentoval. Trestné oznámenia na sudcov, či prokurátorov nikdy neboli riešené v zmysle trestného zákona – začatím trestného konania, alebo odmietnutím, ale premenované na sťažnosť proti postupu a odstúpené na riešenie sudcovi, či prokurátorovi, voči ktorému podnet smeroval.
O praktikách policajných vyšetrovateľov, ktorí v rozpore so zákonom žurnalizovali do spisu zvyčajne listiny, ktoré boli „potrebné k ich verzii“ odstraňovali zo spisov listiny majúce zásadný vplyv na vývin konania, falšovaní dátumov a okolností uvádzaných v trestných spisoch sa donedávna nehovorilo.
Štefan Hríb prelomil dlhoročné tabu. Každý priemerne inteligentný človek po odvysielaní relácie ak nevyhodnotil konanie sudcov a prokurátorov ako trestnú činnosť, minimálne zapochyboval o vine odsúdených Nitranov v kauze Cervanová. Je pochopiteľné, že ľudia, ktorí z pozície orgánov činných v trestnom konaní, či už prokurátori alebo sudcovia, nemohli mať záujem a pravdepodobne ani odvahu pozrieť sa do očí ľuďom, ktorým zničili život, prípadne ktorých hrdelným trestom navrhovaným v osemdesiatych rokoch chceli o život pripraviť.
V právnom štáte sa vina posudzuje zvyčajne podľa dôkazov zhromaždených v trestnom spise. Sudca dôsledne vyhodnotí všetky dôkazy pre i proti. Kauza Cervanová však nie je o hodnotení zhromaždených dôkazov. Nie je o dôkazoch zhromaždených voči obvineným, ale nezákonnou výrobou dôkazov s cieľom zničiť životy siedmych nevinných ľudí.
Reláciu, ktorú generálna prokuratúra nazvala dnom investigatívnej žurnalistiky, je podľa väčšiny slušných ľudí iba začiatkom slušnej investigatívnej žurnalistiky na Slovensku. Čerman, Kocúr, či Andrášik po tridsiatich piatich rokoch intenzívneho boja za preukázanie svojej neviny, po brutálnom medializovaní kauzy Cervanová napriek odsudzujúcemu rozsudku, vyvolávajúcemu množstvo pochybností, dostali možnosť preukázať svoju nevinu. Hysterické vyjadrenie generálnej prokuratúry, či poslancov parlamentu je spôsobené strachom a obavou z medializovania ďalších káuz, spojených s organizovanou trestnou činnosťou orgánov činných v trestnom konaní.
Priznám sa, mala som zmiešané pocity z vyjadrení Štefana Hríba, keď bojoval za práva disidentov na Kube, či politických väzňov v Číne. Po odvysielaní Lampy ku kauze Cervanová som si uvedomila, že iba človek s ideálmi a morálnymi zásadami sa dokáže postaviť na stranu odsúdených, hoci nevinných a odprezentovať svinstvá aj slovenskej ponovembrovej justície.
Tu nejde o žiadne hovorenie. Nech ...
Ojoj aky si ty len mudry a razny..... ...
Na ponovembrovú justíciu má ťažké ...
Zbytočná debata, zbytočná relácia. ...
Pan Hrib si robi z verejnopravnej televizie... ...
Celá debata | RSS tejto debaty