Pán Šufliarsky, netárajte. . .

5. augusta 2011, Jana Teleki, Nezaradené

       Niekoľko rokov som vyjadrenia JUDr. Šufliarskeho, ak nie akceptovala, dokázala aspoň bez citeľnej ujmy na zdraví nejakým spôsobom stráviť. V posledných týždňoch vyjadrenia pána Šufliarskeho pre médiá, je bez irónie, naozaj problematické spracovať. Prvýkrát pobavil v máji vyjadrením: „Na Slovensku je Trestný poriadok natoľko preformalizovaný, že právo na obhajobu je minimálne na úrovni práva na spravodlivý proces.“

       Je síce pravdou, že právo na spravodlivý proces občanovi garantuje SR, avšak ľudia, ktorí nejaké to  konanie, či už trestné, alebo pred súdom majú za sebou, vedia, koľko sťažností a podnetov napriek kvalitnému obhajcovi bolo potrebné podať, aby policajt, sudca, či prokurátor nešliapal po ich základných ľudských právach. Obmedzenie práva na obhajobu akýmkoľvek spôsobom je návrat k spôsobu vedenia trestných konaní v päťdesiatych rokoch. Riešenie niektorých politických káuz v súčasnosti až priveľmi nápadne pripomínajú spôsoby riešenia v tomto období uplatňované.

       Druhýkrát JUDr. Šufliarsky šokoval vyjadrením v súvislosti s pripravovanou reformou súdnictva , keď podľa jeho názoru úspešnosť bude závisieť aj od zvýšenia právneho vedomia občana. Zvýšenie právneho vedomia zvýši  snáď iba  štatistiky spáchaných samovrážd, keď obvinený začne študovať Trestný zákon a uvedomí si všetky zlyhania polície, prokuratúry a súdov! Ak treba zvýšiť niekomu právne vedomie, tak práve policajtom úradu boja proti korupcii a úradu boja organizovanej trestnej činnosti. Práve tieto úrady sú premnožené poľnohospodárskymi inžiniermi /absolventmi SPU Nitra/ a učiteľmi telesnej výchovy, bábkohercami a v poslednej dobe už aj teológmi. Chápem, práve úrad boja proti korupcii, takmer dve volebné obdobia na čele s učiteľom telocviku a ruštiny Gašparom riadne utrpel na profesionalite a vyvoláva priam hrôzu.

      Jeho posledné vyjadrenie: „Nemyslím si, že by sa vzťahy medzi políciou a prokuratúrou zhoršili všeobecne. Vzťahy medzi prokurátormi odboru osobitného určenia generálnej prokuratúry a príslušníkmi Úradu boja proti organizovanej kriminalite či Úradu boja proti korupcii sú profesionálne a korektné“, môže priemerne inteligentnému človeku spôsobiť celoživotnú traumu.

      Je prirodzené, že policajt, ktorého právne vedomie je skôr právne bezvedomie po prijatí podnetu začne trestné konanie vo veci a bez väčšieho uvažovania neznalý zákona plní mnohokrát nezmyselné pokyny dozorového prokurátora. Chápem aj to, že komunikácia medzi Ministerstvom vnútra SR – kde je vyšší výskyt osôb s právnickým vzdelaním, zákonite musí viaznuť, nakoľko niektoré absurdity na rozdiel od poľnohospodárskych inžinierov, či učiteľov telocviku, dokážu odmietnuť.

       Do roku 2003 som bola presvedčená o tom, že problém v nekvalifikovanosti polície spočíva v tom, že väčšina policajných funkcionárov, hrdo píšucich si pred menom JUDr. úspešne ukončila policajnú akadémiu. Dnes viem, že ešte títo ľudia majú aké také predpoklady na výkon funkcie a problémom je tých sedemdesiat percent vyšetrovateľov, ktorí úspešne ukončili odbory vyššie spomínané, v horšom prípade odbor Sociálne vedy, či Rómsku kultúru na UKF v Nitre.